Arah
Matlamat bab ini
- Murid boleh mengenal pasti lapan arah mata angin, iaitu empat arah mata angin utama dan empat arah mata angin perantaraan (1.1)
- Murid boleh menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin (1.2)
- Murid boleh menggunakan dan mengorientasikan kompas magnetik untuk menentukan arah mata angin (1.3)
- Murid boleh mengukur bearing sudutan pada peta dengan menggunakan jangka sudut, termasuk bearing yang lebih daripada 180° (1.4)
1.1Arah mata angin
Kita perlu tahu arah untuk sampai ke tempat yang kita tuju. Terdapat lapan arah mata angin.
Utara (U)
Selatan (S)
Timur (T)
Barat (B)
Timur Laut (TL)
Tenggara (Tg)
Barat Daya (BD)
Barat Laut (BL)
Arah perantaraan terletak di tengah-tengah antara dua arah utama. Contohnya, Timur Laut terletak antara Utara dan Timur.
| Arah perantaraan | Terletak antara |
|---|---|
| Timur Laut (TL) | Utara dan Timur |
| Tenggara (Tg) | Timur dan Selatan |
| Barat Daya (BD) | Selatan dan Barat |
| Barat Laut (BL) | Barat dan Utara |
Tahukah anda?
- Pada waktu malam, arah dapat ditentukan dengan buruj, iaitu kumpulan bintang di langit. Buruj biduk menunjukkan arah utara.
- Burung merpati menentukan arah dengan penglihatan, medan magnet bumi, deria bau dan deria rasa.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
1.2Menentukan arah menggunakan matahari
Kita boleh menggunakan matahari sebagai panduan untuk menentukan arah mata angin.
| Langkah | Apa yang dibuat | Arah |
|---|---|---|
| 1 | Berdiri menghadap ke arah matahari terbit. | Hadapan = Timur |
| 2 | Arah di belakang anda. | Belakang = Barat |
| 3 | Depakan kedua-dua belah tangan. | Tangan kiri = Utara Tangan kanan = Selatan |
Selepas mendapat empat arah utama, kita boleh tentukan arah perantaraan. Contohnya, antara hadapan (Timur) dan tangan kiri (Utara) ialah Timur Laut.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
1.3Menentukan arah menggunakan kompas

Foto: buku teks Geografi Tingkatan 1, ms. 4.
| Bahagian kompas | Keterangan |
|---|---|
| Perumah | Bekas atau bingkai luar yang melindungi kompas |
| Pemuka | Permukaan yang menunjukkan lapan arah mata angin dan darjah |
| Jarum kompas | Jarum bermagnet yang sentiasa menunjuk ke arah utara |
Orientasi kompas: kompas dipusing supaya jarumnya menghadap ke arah utara.
Langkah mengorientasikan kompas magnetik
- Berdiri menghadap objek yang ingin ditentukan arahnya.
- Letakkan kompas pada permukaan yang rata. Jauhi objek besi seperti tiang besi dan kerusi besi.
- Orientasikan kompas: pusing kompas perlahan-lahan sehingga jarum menunjukkan arah utara (huruf U/N pada pemuka).
- Tentukan arah objek tersebut berpandukan kompas.
Jenis kompas
Kompas jarumDicipta pada Zaman Tamadun Islam. Digunakan oleh pelayar Islam di Lautan Hindi.
Kompas purba CinaDicipta pada Zaman Dinasti Han. Mula-mula digunakan untuk pelayaran.
Kompas kiblatKonsep hampir sama dengan kompas magnetik. Menentukan arah kiblat.
Foto: buku teks Geografi Tingkatan 1, ms. 4.
Anggota tentera menggunakan dua jenis kompas khas, iaitu kompas prisma dan kompas lensa.
Teknologi moden
Kini arah boleh ditentukan dengan lebih cepat dan tepat menggunakan aplikasi kompas pada telefon pintar, GPS (Global Positioning System) dan aplikasi navigasi.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
1.4Bearing sudutan
Bearing sudutan ialah bearing yang diukur dari arah utara (0°) mengikut arah pusingan jam.

Jangka sudut: buku teks Geografi Tingkatan 1, Rajah 1.4, ms. 6.
| Arah | U | TL | T | Tg | S | BD | B | BL |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bearing | 0° / 360° | 45° | 90° | 135° | 180° | 225° | 270° | 315° |
Bearing sudutan juga dikenali sebagai bearing azimut. Perkataan azimut berasal daripada bahasa Arab al-sumut yang bermaksud arah.
Langkah mengukur bearing sudutan (contoh: Y dari X)
- Tentukan dua titik, X dan Y. Lukis garisan lurus yang menyambungkan kedua-dua titik.
- Tentukan titik rujukan (X). Lukis arah mata angin pada titik X.
- Letakkan pusat jangka sudut pada titik rujukan, dengan garis 0° pada arah utara.
- Ukur sudut dari utara (0°) mengikut arah pusingan jam hingga ke garisan XY.
Bearing yang lebih daripada 180°
Jika titik itu berada di sebelah barat titik rujukan, bearingnya lebih daripada 180°. Jangka sudut hanya separuh bulatan, jadi:
- Lukis garisan lurus menyambungkan P dan Q.
- Lukis arah mata angin pada Q (titik rujukan).
- Ukur sudut dari arah selatan ke garisan QP (contoh: 120°).
- Tambah 180°: bearing P dari Q = 180° + 120° = 300°.
Jika bearing kurang daripada 180°, tambah 180°. Jika lebih daripada 180°, tolak 180°.
Contoh: P dari Q = 300°, maka Q dari P = 300° − 180° = 120°.
- Mengukur dari titik yang salah. Bearing "B dari A" mesti diukur di titik A.
- Mengukur lawan arah pusingan jam, atau bermula dari timur.
- Lupa menambah 180° apabila sudut diukur dari arah selatan.
- Tidak menulis simbol darjah (°).
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Rumusan
| Subtopik | Perkara penting |
|---|---|
| 1.1 Arah mata angin | Arah = hala tuju sesuatu tempat dari tempat lain. 8 arah: 4 utama (U, S, T, B) dan 4 perantaraan (TL, Tg, BD, BL). |
| 1.2 Matahari | Bumi berputar dari barat ke timur. Hadap matahari terbit: hadapan Timur, belakang Barat, tangan kiri Utara, tangan kanan Selatan. |
| 1.3 Kompas | Perumah, pemuka, jarum kompas. Jarum menunjuk utara (tarikan magnet kutub utara bumi). Langkah: hadap objek, letak di permukaan rata jauh dari besi, orientasikan ke utara, tentukan arah. |
| 1.4 Bearing sudutan | Diukur dari utara (0°) mengikut arah pusingan jam dengan jangka sudut, 0° hingga 360°. Lebih 180°: ukur dari selatan, tambah 180°. Bearing songsang berbeza 180°. |