myUASARevision for UASAUlang kaji UASA
Reka Bentuk dan Teknologi notesnota, unit 2

Aplikasi Reka Bentuk Teknologi Kejuruteraan

Notes made with reference toNota dibuat dengan rujukan kepada TextbookBuku teks Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 5 Sekolah Kebangsaan, Buku Teks (KSSR Semakan 2017), pageshalaman 20-37

What this chapter coversMatlamat bab ini

  • Saya boleh menyatakan takrif dan sumber tenaga boleh baharu (5.1.1)
  • Saya boleh menerangkan kepentingan tenaga boleh baharu dalam kehidupan (5.1.2)
  • Saya boleh melakarkan reka bentuk produk yang menggunakan tenaga boleh baharu (5.1.3)
  • Saya boleh menilai lakaran yang dipilih dan membuat penambahbaikan (5.1.4)
  • Saya boleh menerangkan alatan dan bahan yang digunakan untuk menghasilkan produk (5.1.5)
  • Saya boleh mengira dan membuat anggaran kos bahan bagi produk yang akan dihasilkan (5.1.6)
  • Saya boleh membina produk yang menggunakan tenaga boleh baharu berdasarkan lakaran (5.1.7)
  • Saya boleh membentangkan produk yang menggunakan tenaga boleh baharu yang dihasilkan (5.1.8)

5.1Tenaga boleh baharu

Alia melihat ayahnya memasang lampu solar di halaman rumah. Lampu itu bernyala pada waktu malam tanpa menggunakan elektrik dari rumah. Panel solar menyerap cahaya matahari dan menukarkannya kepada tenaga elektrik. Tenaga itu disimpan dalam bateri. Apabila gelap, lampu pun bernyala.

5.1.1 Takrif dan sumber tenaga boleh baharu

Tenaga boleh baharu ialah tenaga yang boleh dijanakan daripada sumber semula jadi secara berterusan.
SumberPenerangan
MatahariSumber tenaga utama. Tenaga daripada matahari dipanggil tenaga solar. Boleh ditukarkan kepada tenaga elektrik dan tenaga haba.
GeotermaTenaga haba daripada perut bumi. Haba itu menghasilkan wap atau stim yang menggerakkan turbin untuk menjanakan tenaga elektrik.
AirSumber air yang berterusan membolehkan empangan dibina. Stesen jana kuasa hidroelektrik menjanakan tenaga elektrik. Tenaga ini dipanggil tenaga hidro.
AnginSumber alam yang tidak terhad dan sentiasa ada. Angin yang kuat memutarkan kincir angin untuk menjanakan tenaga elektrik.
BiojisimBahan daripada reputan benda hidup, seperti tumbuhan dan najis haiwan, untuk menghasilkan bahan api.
OmbakOmbak laut yang kuat menjanakan tenaga elektrik melalui turbin yang diletakkan pada stesen jana kuasa.
Ingat enam sumber: matahari, geoterma, air, angin, biojisim, ombak. Petroleum, gas asli dan arang batu ialah tenaga tidak boleh baharu.
Semak: Apakah sumber yang menggunakan reputan tumbuhan dan najis haiwan?
Tunjuk jawapan
Biojisim.

5.1.2 Kepentingan tenaga boleh baharu

  • Mengurangkan penggunaan tenaga tidak boleh baharu seperti petroleum, gas asli dan arang batu.
  • Memberikan udara yang lebih bersih. Tiada bahan tercemar dibebaskan, berbeza dengan bahan api fosil.
  • Mengurangkan kesan rumah hijau. Bahan api fosil menyebabkan kesan rumah hijau; tenaga solar mampu mengurangkannya.
  • Menjanakan peluang pekerjaan dalam bidang teknologi tenaga boleh baharu, contohnya jurutera solar dan jurutera elektrik.
Jangan bercampur: tenaga boleh baharu mengurangkan pencemaran. Bahan api fosil yang menyebabkan kesan rumah hijau.
Semak: Mengapakah tenaga solar memberikan udara yang lebih bersih?
Tunjuk jawapan
Kerana tiada bahan tercemar dibebaskan, berbanding dengan bahan api fosil.

5.1Membina kipas solar

Sebelum melakar produk, kita perlu menentukan teknologi yang digunakan: tenaga solar, hidro, angin atau lain-lain. Projek kipas solar ialah contoh dan panduan sahaja. Guru boleh menyesuaikannya mengikut keadaan setempat.

Panel solar menukarkan tenaga cahaya matahari kepada tenaga elektrik yang disambungkan pada motor. Rajah blok kipas solar:

Rajah blok: cahaya matahari, panel solar, suis, motor, bilah kipas berpusing
Rajah blok kipas solar (mengikut ms. 26).
Tahukah kamu? Keluasan permukaan panel solar mempengaruhi jumlah tenaga elektrik yang dikeluarkan. Tanpa cahaya matahari, panel solar tidak menghasilkan tenaga elektrik, maka bilah kipas tidak berpusing.

5.1.3 Melakarkan reka bentuk

  • Hasilkan sekurang-kurangnya dua lakaran idea jika bekerja secara individu.
  • Jika berkumpulan, setiap ahli menyumbang satu lakaran idea.
  • Pilih satu lakaran, atau gabungkan ciri daripada beberapa lakaran untuk menjadi lakaran terbaik (dalam buku: gabungan lakaran 1, 2 dan 3).
  • Lakaran perlu ada label dan ukuran yang lengkap. Simpan lakaran dan gambar sebagai bukti untuk pembentangan.

5.1.4 Menilai lakaran dan membuat penambahbaikan

Lakaran terbaik dinilai dahulu sebelum dijadikan panduan. Penilaian mengikut elemen reka bentuk:

ElemenHuraianSesuai?Catatan
RupaReka bentuk dan kedudukan bilah kipas, suis dan panel solarTidak sesuaiUbah kedudukan suis ke bahagian tepi projek
RuangRuang tapak, ruang panel solar dan ruang motorSesuai
SaizSaiz bilah kipas dan saiz panel solarTidak sesuaiBesarkan bod impra dan bilah kipas agar lebih berkesan
NilaiNilai warna dan gabungan bentukSesuai
Lakaran kipas solar berlabel: panel solar, bilah kipas, motor, bod impra kuning dan biru, bod lekap, suis, batang aiskrim, dengan ukuran 15 cm, 12 cm, 6.5 cm, 10 cm dan 13.5 cm
Hasil lakaran yang telah dinilai dan ditambah baik.

Rajah daripada buku teks Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 5, m.s. 29.

5.1.5 Alatan dan bahan

AlatanKegunaan
Pisau boleh larasMemotong bod impra
Gunting serba gunaMemotong bod lekap
PenselMenanda
Alas pemotongMelapik bahan yang dipotong dengan pisau
Pelucut wayarMelucutkan penebat daripada wayar
Pembaris keluliMengukur dan memindahkan tanda jarak pada bahan
Pemutar skru PhillipMengetatkan dan melonggarkan skru pada bongkah penyambung
BahanKegunaan
Bod lekapMembuat bahagian tapak projek
Bod impraMembuat bahagian badan projek
Panel solarMenyerap cahaya matahari untuk menghasilkan tenaga elektrik atau haba
WayarMenghubungkan komponen elektrik dan mengalirkan arus elektrik
Batang aiskrimMengukuhkan bahagian tapak
SuisMemutuskan dan menyambungkan litar elektrik
Glu sentuhMencantumkan kepingan bahan yang dipotong
Bilah kipasMenggerakkan udara apabila disambungkan dengan motor
MotorMenukarkan tenaga elektrik kepada tenaga kinetik
Bongkah penyambungMenyambungkan dua wayar atau kaki komponen
Guru menggalakkan murid menggunakan bahan kitar semula sebagai ganti bahan di atas.

5.1.6 Mengira anggaran kos

Anggaran kos dikira daripada harga seunit, kuantiti yang digunakan dan jumlah kos. Jadual dalam buku (ms. 32):

BahanHarga/unit (RM)KuantitiJumlah (RM)
Motor2.00 / unit1 unit2.00
Bilah kipas lembut1.20 / unit1 unit1.20
Panel solar5.80 / unit1 unit5.80
Suis0.70 / unit1 unit0.70
Wayar0.50 / meter-0.10
Glu sentuh3.80 / unit-0.20
Bod lekap4.50 / keping-1.50
Bod impra3.80 / keping-1.90
Bongkah penyambung1.20 / unit (12 slot)3 slot0.30
Batang aiskrim1.80 / paket6 batang0.20
JumlahRM13.90
Contoh: menyemak jumlah
2.00 + 1.20 + 5.80 + 0.70 + 0.10 + 0.20 + 1.50 + 1.90 + 0.30 + 0.20 = RM13.90.
Bongkah penyambung 12 slot berharga RM1.20. Tiga slot sahaja digunakan: 1.20 ÷ 12 × 3 = RM0.30.
Harga seunit tidak sama dengan kos projek kerana hanya sebahagian glu, bod lekap dan bod impra digunakan. Baki boleh digunakan untuk projek lain. Cara menjimatkan kos: bandingkan harga melalui katalog dan pembelian dalam talian, dan guna bahan kitar semula.

5.1.7 Menghasilkan produk

Keselamatan dahulu: berhati-hati semasa menggunakan alatan tajam seperti pisau boleh laras. Letakkan bahan di atas alas pemotong.

LangkahKerja
A. Mengukur dan menandaGuna pembaris keluli dan pensel pada bod impra dan bod lekap.
B. MemotongPotong mengikut tanda. Bod impra dengan pisau boleh laras di atas alas pemotong.
C. Memasang tapakCantumkan bod lekap dan batang aiskrim dengan glu sentuh.
D. Memasang badanCantumkan kepingan bod impra dengan glu sentuh.
E. Memasang komponen elektrikPasang motor, panel solar dan suis pada tempatnya.
F. Menyambungkan wayarLucutkan wayar, sambung dengan bongkah penyambung dan pemutar skru.
G. Melengkapkan projekPasang badan pada tapak dan pasang bilah kipas.
H. Menguji projekLetakkan di bawah cahaya matahari.
Bahagian yang dipotong: A1, A2, A3 kuning, B1 dan B2 biru, T hitam 13.5 cm dan enam batang aiskrim T1 hingga T6 sepanjang 13 cm
Bahagian yang dipotong: A1, A2, A3 (bod impra kuning), B1, B2 (bod impra biru), T (bod lekap), T1 hingga T6 (batang aiskrim).
Litar bergambar: panel solar, motor dan suis disambung dengan wayar merah dan hitam; kutub positif dan negatif ditanda
Litar bergambar kipas solar.

Rajah daripada buku teks Reka Bentuk dan Teknologi Tahun 5, m.s. 33 dan 34.

AWAS! Pastikan bilah kipas diperbuat daripada plastik atau bahan lembut yang tidak berbahaya. Pastikan kutub positif dan negatif motor dan panel solar adalah sama.

Di bawah cahaya matahari, bilah kipas solar berpusing. Di kawasan lindung cahaya matahari, bilah tidak berpusing kerana panel solar tidak menerima cahaya.

Semak: Bilah tidak berpusing walaupun di bawah cahaya matahari. Nyatakan satu perkara yang perlu diperiksa.
Tunjuk jawapan
Kutub positif dan negatif motor dan panel solar sama; sambungan wayar kemas; suis dihidupkan (on).

5.1.8 Membentangkan produk

Hasil projek yang siap dan berfungsi dibentangkan di hadapan guru dan rakan untuk dinilai. Bertutur dengan sederhana dan suara yang jelas. Senarai semak pembentangan:

  • Perkenalkan ahli kumpulan dan produk.
  • Tenaga boleh baharu yang dipilih.
  • Alatan dan bahan yang digunakan; lakaran yang dihasilkan.
  • Cara menghasilkan produk.
  • Kelebihan produk, masalah semasa menghasilkan produk dan cara menyelesaikannya.
  • Sesi soal jawab.

Dalam aktiviti stesen, ketua kumpulan kekal di stesen dan menerangkan kepada kumpulan lain yang datang. Ahli lain bergerak dari stesen ke stesen.