myUASAUlang kaji UASA
Geografi nota, bab 5

Bumi

Buku teks Geografi Tingkatan 1 KSSM, halaman 42–55

Matlamat bab ini

  • Murid boleh menjelaskan empat sistem fizikal bumi, iaitu atmosfera, litosfera, hidrosfera dan biosfera (5.1)
  • Murid boleh menjelaskan struktur bumi, iaitu kerak bumi, mantel dan teras bumi (5.2)
  • Murid boleh mengenal pasti tujuh benua, lima lautan, dua laut utama dan dua selat pada peta dunia (5.3)
  • Murid boleh membincangkan kesan-kesan pergerakan kerak bumi, iaitu hanyutan benua, gunung lipat, gunung bongkah, gempa bumi dan gunung berapi (5.4)

5.1Sistem fizikal bumi

Bumi ialah planet tempat kita tinggal. Bumi berbentuk sfera (bulat seperti bola).

Fakta bumiNilai
Keluasan permukaan bumikira-kira 510 juta km persegi
Bahagian yang diliputi air71%
Bahagian daratan29%
Sistem fizikal bumi terdiri daripada empat komponen (bahagian yang saling melengkapi antara satu sama lain): atmosfera, litosfera, hidrosfera dan biosfera.
KomponenMaksudKandungan / contoh
AtmosferaLapisan udara yang menyelubungi bumiPelbagai jenis gas, debu, habuk, asap dan wap air
LitosferaLapisan luar bumi: bahagian kerak bumi dan bahagian atas mantelPelbagai jenis batuan dan mineral
HidrosferaSemua bahagian air yang wujud di bumiAir laut, air tasik, air sungai, air bawah tanah, air paya dan litupan ais
BiosferaKawasan yang didiami oleh semua benda hidupManusia, haiwan dan tumbuhan; melibatkan bahagian kerak bumi dan atmosfera
Langit berawan (atmosfera) dan sungai berbatu (hidrosfera)
Atmosfera dan hidrosfera.
Orang ramai dan pokok (biosfera) serta air terjun dan batuan (litosfera)
Biosfera dan litosfera.

Buku teks Geografi Tingkatan 1, Rajah 5.2 (Kedudukan atmosfera, litosfera, hidrosfera dan biosfera), ms. 44–45.

Lima lapisan atmosfera

Lima lapisan atmosfera dari troposfera hingga eksosfera

Dari atas ke bawah (eksosfera paling jauh dari bumi):

  1. Eksosfera (paling atas; satelit)
  2. Termosfera
  3. Mesosfera
  4. Stratosfera
  5. Troposfera (paling bawah, dekat permukaan bumi; kapal terbang dan belon udara panas)

Buku teks, Info Geografi, ms. 44.

Ingat akhiran -sfera dengan maknanya: atmo = udara, lito = batu, hidro = air, bio = hidup.
Litosfera bukan sama dengan kerak bumi sahaja. Litosfera = kerak bumi + bahagian atas mantel.

Contoh pengiraan

Berapakah keluasan permukaan bumi yang diliputi air?

510 juta km² × 71 ÷ 100 = 362.1 juta km². Daratan pula: 510 × 29 ÷ 100 = 147.9 juta km².

Seekor ikan berenang di dalam sungai. Namakan dua sistem fizikal bumi yang terlibat.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Hidrosfera (air sungai) dan biosfera (ikan ialah benda hidup).

5.2Struktur bumi

Bumi terdiri daripada tiga lapisan: kerak bumi, mantel dan teras bumi. Teras bumi pula terbahagi kepada teras luar dan teras dalam.

Keratan separuh bumi menunjukkan kerak bumi, mantel, teras luar dan teras dalam
Lapisan struktur bumi (kerak bumi dilukis lebih tebal supaya jelas).
LapisanCiri-ciri
Kerak bumiLapisan bumi yang paling keras dan pejal.
Ada dua lapisan: sial (silika + aluminium) dan sima (silika + magnesium).
MantelTerletak di bawah kerak bumi.
Merangkumi dua pertiga jisim bumi.
Bersifat pepejal, tetapi lapisan luarnya separa cecair.
Teras bumiLapisan paling dalam.
Mengalami tekanan yang kuat dan suhu yang sangat tinggi.
Terbahagi kepada teras luar dan teras dalam.

Sial dan sima

SialSima
KandunganSilika + AluminiumSilika + Magnesium
KedudukanBahagian atas kerak bumiDi bawah sial dan di dasar lautan
MembentukBenua di permukaan bumiDasar lautan
Nama itu ialah singkatan: SIlika + ALuminium = SIAL; SIlika + MAgnesium = SIMA.
Bumi ada tiga lapisan utama, bukan empat. Teras luar dan teras dalam ialah dua bahagian teras bumi.
Lapisan manakah merangkumi dua pertiga jisim bumi dan lapisan luarnya separa cecair?
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Mantel.

5.3Benua, lautan, laut utama dan selat

Benua ialah daratan yang sangat luas pada permukaan bumi. Terdapat tujuh benua yang dikelilingi oleh lima lautan luas.
Peta dunia menunjukkan lokasi tujuh benua
Lokasi tujuh benua.

Buku teks, Peta 5.1, ms. 46.

Tujuh benua

BenuaCiri utamaKeluasan (kira-kira)
AsiaTerbesar di dunia55.8 juta km²
AfrikaKedua terbesar30 juta km²
Amerika UtaraKetiga terbesar24.5 juta km²
Amerika SelatanKeempat terbesar17.8 juta km²
AntartikaTerletak paling selatan14 juta km²
EropahKedua terkecil10.4 juta km²
AustraliaPaling mendatar di dunia (dan paling kecil)7.6 juta km²
Carta palang keluasan tujuh benua
Keluasan benua (data buku teks, ms. 46).

Contoh pengiraan

Berapa lebih luas Asia berbanding Afrika? 55.8 − 30 = 25.8 juta km².

Lima lautan, dua laut utama dan dua selat

Peta dunia menunjukkan lautan, laut utama dan selat
Lautan, laut utama dan selat.

Buku teks, Peta 5.2, ms. 47.

LautanCiri-ciri
Lautan PasifikTerbesar di dunia; purata kedalaman 4300 m
Lautan AtlantikKedua terbesar; memanjang dari utara ke selatan seakan-akan huruf 'S'
Lautan HindiKetiga terbesar; bersempadan dengan Asia, Afrika dan Australia; purata kedalaman 3900 m
Lautan SelatanMengelilingi benua Antartika
Lautan ArtikTerkecil dan tercetek; berdekatan dengan Kutub Utara
Laut utama / selatCiri-ciri
Laut China SelatanDalam lingkungan Lautan Pasifik; dari Selat Melaka hingga ke Selat Taiwan
Laut SuluDi barat daya Filipina, berhampiran Pulau Borneo
Selat MelakaAntara Semenanjung Malaysia dengan Pulau Sumatera (Indonesia); selat terpanjang di dunia
Selat TebrauPerairan sempit yang memisahkan Semenanjung Malaysia dengan Singapura
Susunan lautan dari besar ke kecil: Pasifik, Atlantik, Hindi ... dan yang paling kecil ialah Artik (di Kutub Utara).
Jangan keliru: Lautan Selatan mengelilingi Antartika, manakala Lautan Artik di Kutub Utara. Selat Tebrau = Singapura; Selat Melaka = Sumatera.
Namakan selat yang memisahkan Semenanjung Malaysia dengan Singapura, dan lautan yang bersempadan dengan Asia, Afrika dan Australia.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Selat Tebrau; Lautan Hindi.

5.4Kesan pergerakan kerak bumi

Kerak bumi terbahagi kepada kepingan besar yang dipanggil plat: plat daratan dan plat lautan. Plat berada di atas lapisan mantel. Arus perolakan dalam mantel menyebabkan plat bergerak.

IstilahMaksud
PertembunganPerlanggaran antara plat-plat di kerak bumi
PencapahanPerpisahan dan pergerakan plat-plat di kerak bumi
SesaranPergerakan plat secara berselisih di sepanjang garis gelinciran

Lima kesan pergerakan kerak bumi

KesanPunca / proses
Hanyutan benuaPencapahan (pemisahan) plat mengubah kedudukan benua dengan sangat perlahan.
Gunung lipatDaya mampatan: dua plat bertembung dari arah bertentangan, kerak bumi termampat dan berlipat.
Gunung bongkahGelinciran (sesaran) akibat daya tegangan atau mampatan; terbentuk juga lurah gelinciran.
Gempa bumiTekanan akibat pertembungan dan himpitan plat menghasilkan gegaran di sempadan plat.
Gunung berapiPertembungan dua plat mewujudkan zon benam; magma naik memenuhi rekahan.

Hanyutan benua

Tiga glob menunjukkan kedudukan benua 200 juta tahun dahulu, 135 juta tahun dahulu dan sekarang
Kedudukan benua 200 juta tahun dahulu, 135 juta tahun dahulu dan sekarang.

Buku teks, Rajah 5.3, ms. 48.

Gunung lipat

Lapisan batuan sebelum dan selepas daya mampatan, dan gunung lipat
Daya mampatan melipat lapisan kerak bumi.

Buku teks, Rajah 5.4 dan 5.5, ms. 49.

  1. Dua plat bergerak dan bertembung.
  2. Daya mampatan menolak dan menghimpit kerak bumi dari arah bertentangan.
  3. Kerak bumi termampat dan berlipat.
  4. Terbentuk banjaran gunung lipat.

Gunung bongkah

Lapisan batuan sebelum dan selepas daya tegangan, dengan gunung bongkah dan lurah gelinciran
Gunung bongkah dan lurah gelinciran.

Buku teks, Rajah 5.6 dan 5.7, ms. 49.

  1. Kerak bumi mengalami gelinciran atau sesaran di sempadan plat (di daratan atau di lautan).
  2. Gelinciran berlaku akibat daya tegangan (menarik ke arah berlawanan) atau daya mampatan.
  3. Bahagian yang terangkat menjadi gunung bongkah; bahagian yang jatuh menjadi lurah gelinciran.
Daya mampatan = menolak ke dalam (→ ←) → gunung lipat. Daya tegangan = menarik ke luar (← →) → gunung bongkah dan lurah gelinciran.

Gempa bumi dan tsunami

Gelombang besar di laut di atas zon gempa bumi pada plat lautan
Gempa bumi di dasar laut boleh mencetuskan tsunami.

Buku teks, Rajah 5.8, ms. 50.

  • Gempa bumi berlaku apabila ada daya tekanan akibat pertembungan dan himpitan antara plat. Gegaran terhasil di sempadan plat.
  • Gempa bumi di dasar laut boleh mengakibatkan tsunami, iaitu ombak besar.
  • Gelombang tsunami boleh bergerak melebihi 800 km/j di laut dalam (selaju jet) dan boleh menyeberangi Lautan Pasifik dalam masa kurang daripada satu hari.

Gunung berapi

Keratan gunung berapi dengan lava, magma, plat daratan, zon benam dan lapisan mantel
Pembentukan gunung berapi di zon benam.

Buku teks, ms. 51.

  1. Dua plat bertembung dan mewujudkan zon benam.
  2. Satu plat terjunam ke bawah dan bertemu lapisan mantel, lalu membentuk magma.
  3. Plat yang terangkat membentuk gunung dan rekahan.
  4. Magma keluar memenuhi rekahan dan membentuk gunung berapi. Cecair panas yang mengalir keluar ialah lava.
Magma: batuan cair di bawah permukaan bumi. Lava: cecair panas yang mengalir dari gunung berapi. Tsunami: ombak besar akibat gegaran gempa bumi di dasar laut.

Menghadapi gempa bumi

Kesan gempa bumiPersediaan dan bantuan
Bangunan rosak dan runtuh
Kecederaan dan kematian
Tanah runtuh, jalan terputus
Tsunami di kawasan pantai
Belajar cara melindungi diri (berlindung di bawah meja, jauhi tingkap)
Sertai latihan kecemasan di sekolah
Pindah ke kawasan tinggi jika ada amaran tsunami
Hulurkan sumbangan wang, makanan dan pakaian kepada mangsa
Plat bumi ditarik ke arah berlawanan (← →). Namakan daya ini dan bentuk muka bumi yang terhasil.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Daya tegangan. Terbentuk gunung bongkah dan lurah gelinciran.

Rumusan

TopikPerkara utama
5.1 Sistem fizikal bumiAtmosfera (udara), litosfera (kerak + atas mantel), hidrosfera (air), biosfera (benda hidup). Air 71%, darat 29%, keluasan 510 juta km².
5.2 Struktur bumiKerak bumi (sial, sima) → mantel (2/3 jisim) → teras bumi (teras luar, teras dalam).
5.3 Benua, lautan, laut utama dan selat7 benua (Asia terbesar, Australia paling mendatar). 5 lautan (Pasifik terbesar, Artik terkecil). 2 laut utama: Laut China Selatan, Laut Sulu. 2 selat: Selat Melaka, Selat Tebrau.
5.4 Kesan pergerakan kerak bumiHanyutan benua, gunung lipat (mampatan), gunung bongkah (tegangan/sesaran), gempa bumi (dan tsunami), gunung berapi (zon benam, magma, lava).