myUASAUlang kaji UASA
Sejarah nota, bab 2

Zaman Air Batu

Buku teks Sejarah Tingkatan 1 KSSM, halaman 24–43

Matlamat bab ini

  • Murid boleh menerangkan perubahan bentuk fizikal bumi dan bidang ilmu yang membantu mengkaji sejarah bumi (2.1)
  • Murid boleh menjelaskan maksud Zaman Air Batu dan ciri-ciri empat tahap zamannya (2.2)
  • Murid boleh menyusun tahap Zaman Air Batu mengikut garis masa (2.3)
  • Murid boleh menghuraikan ciri-ciri Zaman Air Batu Akhir dari segi aras laut, kehidupan manusia, ciri fizikal bumi, binatang, tumbuhan dan suhu (2.4)
  • Murid boleh menjelaskan perubahan yang berlaku pada Zaman Air Batu Akhir (2.5)
  • Murid boleh menghuraikan kesan perubahan Zaman Air Batu di Asia Tenggara, khususnya Pentas Sunda (2.6)
  • Murid boleh menyatakan kepentingan bersyukur dan memelihara alam sekitar

2.1Dunia kita

Dunia ialah bumi tempat tinggal kita dan berjuta-juta hidupan lain. Bumi hari ini telah melalui banyak perubahan. Perubahan ini memberi kesan kepada rupa bentuk fizikal, iklim, cuaca, hidupan dan kedalaman lautan.

Ahli sains menjangkakan usia bumi melebihi 4.6 bilion tahun. Sejak bumi terbentuk, iklim dan rupa bentuk fizikalnya terus berubah.

Bidang ilmu yang membantu mengkaji sejarah bumi

Kemajuan sains dan teknologi membantu manusia mengetahui sejarah bumi sejak jutaan tahun dahulu. Lima bidang ilmu disebut dalam buku teks:

paleontologi, kimia, arkeologi, geologi dan fizik.

IstilahMaksud
GeologiDaripada perkataan Greek geo (bumi) dan logia (sains). Ilmu yang mengkaji pembentukan bumi.
PaleontologiIlmu yang mengkaji organisma yang pernah hidup di bumi, termasuk sisa atau fosil binatang, tumbuhan dan hidupan purbakala yang terawet dalam sedimen.
Jangan keliru: geologi mengkaji bumi (batu, pembentukan bumi), manakala paleontologi mengkaji fosil hidupan.

Binatang berbulu tebal

Sekitar 17,000 tahun dahulu, salji menyelaputi bahagian Kutub Utara dan Kutub Selatan. Binatang pada masa itu mempunyai bulu yang tebal untuk menahan sejuk, contohnya mamot (Woolly Mammoth, Zaman Pleistosen), harimau bertaring panjang, sloth dan Bison occidentalis (Amerika Utara).

Lukisan mamot dan kuda berjalan di kawasan bersalji
Gambaran binatang berbulu tebal pada Zaman Air Batu.

Buku teks Sejarah Tingkatan 1, ms. 27.

Pembentukan fizikal bumi

MasaKeadaan bumi
650 juta tahun dahuluTiada hidupan.
390 juta tahun dahuluAir laut masih tawar. Wujud ikan dan amfibia.
195 juta tahun dahuluZaman Jurasik. Hidupan utama ialah dinosaur.
94 juta tahun dahuluDinosaur pupus. Rupa bentuk benua mula kelihatan.
18,000 tahun dahuluKuda, badak sumbu, anjing dan kucing telah wujud. Paras air laut meningkat.
Hari iniBentuk benua dan lautan seperti sekarang.
Enam peta dunia menunjukkan benua bergerak dari 650 juta tahun dahulu hingga hari ini
Pembentukan fizikal bumi.

Buku teks, ms. 28.

Daratan dan lautan

Iklim mempengaruhi perubahan bentuk fizikal bumi menjadi daratan dan lautan.

Terdiri daripadaFakta
Daratangunung, banjaran dan bukit, tanah pamah, lembah, sungaiDibahagikan kepada beberapa benua.
Lautanlaut, selat, telukKawasan air masin yang meliputi 71 peratus muka bumi.
  • Lima lautan: Lautan Pasifik, Lautan Atlantik, Lautan Hindi, Lautan Selatan, Lautan Artik.
  • Selat: kawasan perairan sempit yang memisahkan dua kawasan daratan.
  • Teluk: bahagian perairan laut yang menghala ke daratan dan dibatasi oleh daratan.
Peta dunia menunjukkan benua dan lautan
Peta kawasan benua dan lautan.

Buku teks, ms. 29.

Nilai: kita perlu bersyukur dengan keunikan bumi dan memelihara alam sekitar supaya dapat dinikmati oleh generasi akan datang.
Lautan meliputi berapa peratus muka bumi? Namakan lima lautan di dunia.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
71 peratus. Lautan Pasifik, Lautan Atlantik, Lautan Hindi, Lautan Selatan dan Lautan Artik.

2.2Zaman Air Batu

Zaman Air Batu ialah garis masa geologi yang menunjukkan suhu bumi menurun ke tahap membeku dalam jangka masa yang lama. Kutub Utara dan Kutub Selatan diliputi air batu tebal yang dikenali sebagai lapisan ais.
  • Lapisan ais menyebabkan kawasan air batu menjadi luas di kawasan kutub dan pergunungan.
  • Salji menjadi mampat dan membentuk air batu. Proses ini memakan masa jutaan tahun.
  • Pada akhir Zaman Air Batu, bumi mengalami proses pengglasieran, iaitu kecairan air batu. Buku teks menyebut sekurang-kurangnya tiga tahap glasier (tahap pertama: 900 hingga 600 juta tahun dahulu).
  • Zaman Air Batu berakhir kerana iklim dunia berubah kepada suhu panas.

Empat tahap Zaman Air Batu

TahapMasaCiri-ciri penting
1. Miosen23 juta hingga 5 juta tahun dahuluGunung-ganang terbentuk secara fizikal. Mamalia wujud dan berkembang, begitu juga hidupan laut dan air. Suhu dunia panas dan kering.
2. Pliosen5.3 juta hingga 2.6 juta tahun dahuluPenyejukan global. Penyejukan dan pengeringan menyebabkan padang rumput dan savana tersebar. Jambatan darat Panama terbentuk antara Amerika Utara dan Amerika Selatan, lalu tumbuhan dan haiwan berhijrah. Dataran tinggi terbentuk, contohnya Grand Canyon di Colorado, Amerika Syarikat.
3. Pleistosen2.5 juta hingga 10,000 tahun dahuluGlasier utama berlaku 11 kali. Manusia tahu membuat api. Kebanyakan binatang masih kekal hingga kini. Manusia sampai ke Australia melalui jalan darat dari Asia Tenggara (Pentas Sunda) sekitar 50,000 tahun dahulu.
4. Holosen10,000 tahun dahulu hingga kiniManusia mendapat makanan melalui pertanian. Roda dan tulisan kuneiform dicipta kira-kira 5,500 tahun dahulu. Tamadun berkembang dalam bidang keagamaan, pendidikan, pentadbiran dan undang-undang.
Ingat tarikh mula setiap tahap: 23 juta (Miosen), 5 juta (Pliosen), 2.5 juta (Pleistosen), 10,000 tahun dahulu (Holosen).
Pliosen dan Pleistosen bunyinya hampir sama. Pliosen = Grand Canyon, savana, jambatan darat Panama. Pleistosen = 11 kali glasier, api, manusia ke Australia.

Teori Milankovitch

Gambar Milutin Milankovitch dan rajah bumi mengelilingi matahari
Milutin Milankovitch dan Kitaran Milankovitch.

Buku teks, ms. 31.

  • Milutin Milankovitch (1879–1958) ialah sarjana sains berbangsa Serbia.
  • Menurut Teori Milankovitch, pusingan bumi mengelilingi matahari menyebabkan pelbagai perkembangan pada Zaman Air Batu.
  • Setiap kali bumi menghampiri matahari, suhu bumi menjadi panas dan air batu cair.
Pada zaman manakah manusia mula mengetahui cara membuat api?
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Zaman Pleistosen (2.5 juta hingga 10,000 tahun dahulu).

2.3Garis masa Zaman Air Batu

Garis masa: Miosen 23 hingga 5 juta, Pliosen 5 hingga 2 juta, Pleistosen 2.5 juta hingga 10,000, Holosen hingga hari ini
Rajah garis masa Zaman Air Batu.

Buku teks, ms. 32.

Rajah garis masa membundarkan Pliosen kepada 5 – 2 juta tahun, tetapi teks ms. 30 menyatakan 5.3 juta hingga 2.6 juta tahun dahulu. Kesimpulan bab menyebut ringkas: Miosen (23 juta tahun), Pliosen (5 juta tahun), Pleistosen (2.5 juta tahun), Holosen (10,000 tahun).

Hidupan mengikut garis masa

  • Ahli paleontologi berpendapat hidupan di bumi bermula sejak 545 juta tahun dahulu.
  • Kewujudan kepelbagaian spesies binatang berkait rapat dengan perubahan iklim dan peringkat zaman.
  • Contoh hidupan pada garis masa buku teks: Trilobite, Eurypterids, Crinoid, Dipterus, Coiled Cephalopod, Stegosaurus, Diatryma, Hyracotherium, Deinotherium.
Susun tahap Zaman Air Batu bermula dengan yang paling awal.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Miosen, Pliosen, Pleistosen, Holosen.

2.4Ciri-ciri Zaman Air Batu akhir

Bumi mengalami cuaca panas bermula 8,500 tahun dahulu. Suhu meningkat dan air batu cair (pengglasieran).

  • Kecairan air batu menyebabkan paras air laut meningkat.
  • Tasik dan pulau terbentuk lalu memisahkan haiwan dan tumbuhan di kawasan berbeza.
  • Cuaca tidak lagi sejuk, maka manusia mula menjalankan pertanian dan pengeluaran bahan makanan.

Enam ciri Zaman Air Batu Akhir

CiriKeadaan
Aras lautPermukaan air laut membeku. Paras air laut rendah. Pulau-pulau bersambung dengan tanah besar, jadi manusia dan binatang mudah bermigrasi.
Kehidupan manusiaTinggal di kawasan tanah pamah yang sejuk. Hidup secara nomad dan memburu binatang.
Ciri fizikal bumiPermukaan air laut membeku, jadi sebahagian besar bumi dilitupi salji.
BinatangMamot berbulu, badak, kuda dan singa tinggal di tanah pamah yang sejuk.
TumbuhanTumbuhan utama ialah rumput dan tumbuhan renek yang menjalar.
SuhuSuhu dunia terlalu sejuk. Salji memenuhi kawasan kutub dan benua Eropah. Namun di benua Asia, suhu mula panas, maka manusia berhijrah ke Asia.
Peta jambatan darat antara Eurasia dan Amerika dengan anak panah migrasi binatang
Jambatan darat Zaman Air Batu dan migrasi binatang mamalia.
Mamot dan badak berbulu di tanah pamah bersalji
Mamot berbulu, badak dan kuda di tanah pamah yang sejuk.

Buku teks, ms. 34–35.

Dua glob Kutub Utara: 18,000 tahun dahulu dilitupi air batu yang luas, hari ini kawasan air batu jauh lebih kecil
Kutub Utara 18,000 tahun dahulu berbanding hari ini: kawasan dilitupi air batu telah mengecil.

Buku teks, ms. 42.

Pemanasan dunia hari ini

Aktiviti manusia yang meningkatkan suhu dunia:

  • perkembangan perindustrian
  • pembakaran terbuka
  • penebangan pokok
  • pembakaran minyak daripada enjin kenderaan

Suhu dunia yang meningkat boleh menyebabkan kenaikan paras air laut. Oleh itu, kita perlu mencari tenaga alternatif demi menjaga alam sekitar.

Mengapakah manusia dan binatang mudah berhijrah pada Zaman Air Batu Akhir?
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Paras air laut rendah (permukaan laut membeku), jadi pulau-pulau bersambung dengan tanah besar.

2.5Perubahan Zaman Air Batu akhir

Selepas Zaman Air Batu yang sejuk dan panjang, dunia menjadi panas. Perubahan berlaku dari segi iklim, glasier, rupa bentuk fizikal bumi dan kehidupan manusia serta haiwan.

AspekPerubahan
GlasierAir batu yang cair dari tanah tinggi dan gunung membawa batu dan tanah. Lebihan air melimpahi laut dan tanah tinggi.
Paras air lautBerubah dengan kedalaman 100 meter. Rupa bentuk fizikal bumi menjadi seperti hari ini.
Tasik dan sungaiTerbentuk tasik air tawar, contohnya Great Lakes (Kanada) dan Tasik Dayang Bunting (Malaysia). Saliran sungai berubah kepada bentuk hari ini.
BinatangBinatang Zaman Pleistosen pupus: mamot, sloth dan harimau bertaring.
ManusiaManusia keluar dari benua Afrika dan beransur-ansur mendiami Eropah dan Asia, kerana suhu di situ tidak lagi terlalu sejuk.
IklimBerubah daripada terlalu sejuk kepada sederhana sejuk. Penyebab utama: radiasi bumi (daripada sinaran matahari dan pemanasan bumi).
Glasier besar di antara dua gunung
Keadaan glasier di Alaska.
Tasik air tawar dikelilingi bukit berhutan
Tasik Dayang Bunting, Malaysia.

Buku teks, ms. 36.

Komponen radiasi bumi: kuasa daripada pancaran matahari, kuasa pantulan matahari dan kuasa terhad bumi.
Memahami iklim masa lalu ialah langkah pertama untuk menangani perubahan iklim. Kita perlu mengekalkan kelestarian alam sekitar supaya bumi tidak musnah.
Namakan dua tasik yang terbentuk hasil kecairan air batu.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Great Lakes di Kanada dan Tasik Dayang Bunting di Malaysia.

2.6Kesan perubahan Zaman Air Batu di Asia Tenggara

Dua kesan penting di Asia Tenggara:

  1. Kenaikan paras air laut di Pentas Sunda.
  2. Pergerakan manusia di sekitarnya.

Perubahan paras air laut aktif berlaku pada 17,000 hingga 20,000 tahun dahulu. Sejak itu, aras laut naik antara 100 hingga 120 meter.

Pentas Sunda: gugusan tanah luas (sebelum 10,000 tahun dahulu) yang menghubungkan tanah besar dengan kepulauan di Asia Tenggara. Pentas Sunda ialah tunjang kebenuaan di Asia Tenggara.
Fakta Pentas Sunda
KeluasanMelebihi 3.2 juta kilometer persegi
Kepulauan di atasnyaSumatera, Jawa dan Borneo
Kawasan yang disatukanBurma (Myanmar), Thailand, Laos, Kemboja, Vietnam, Semenanjung Tanah Melayu, Borneo dan Singapura
Bentuk fizikalTanah pamah terbentuk pada Zaman Pleistosen (paras laut rendah). Manusia boleh berjalan kaki merentasinya.
Dua peta Asia Tenggara menunjukkan Pentas Sunda sebagai daratan luas
Rupa bentuk Asia Tenggara sebelum Zaman Holosen.

Buku teks, ms. 38 (sumber asal: Robert Hall dan Christopher K. Morley, 2004).

Kesan kepada manusia

  • Negara Asia Tenggara mempunyai ciri fizikal dan hidupan yang hampir sama.
  • Penduduk Pentas Sunda berkongsi tamadun yang sama: kepercayaan, asal usul keturunan, bahasa, budaya dan masyarakat.
  • Contoh: penduduk Malaysia, Indonesia, selatan Thailand dan selatan Filipina berkongsi bahasa Melayu.

Kesan kepada bentuk fizikal

  • Kecairan air batu pada peringkat akhir Zaman Holosen membentuk sungai dan tasik. Sungai terbesar: Sungai Sunda Utara.
  • Aliran sungai menenggelamkan tanah rendah di tepi pantai, lalu terbentuk Selat Melaka, Teluk Siam dan Laut Jawa.
  • Pentas Sunda tenggelam dan Asia Tenggara menjadi seperti bentuk hari ini.
Peta Asia Tenggara hari ini dengan Teluk Siam, Selat Melaka dan Laut Jawa
Asia Tenggara hari ini.

Buku teks, ms. 39.

Kesan kepada binatang

Asia Tenggara didiami 13 peratus mamalia dunia. Namun binatang besar seperti stegodon (gajah) dan pachycrocuta (hyena atau dubuk) telah pupus.

Namakan tiga perairan yang terbentuk apabila tanah rendah Pentas Sunda tenggelam.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Selat Melaka, Teluk Siam dan Laut Jawa.

Rumusan

SubtopikIsi penting
2.1 Dunia KitaUsia bumi melebihi 4.6 bilion tahun. Lautan 71 peratus. Lima lautan. Bidang ilmu: paleontologi, kimia, arkeologi, geologi, fizik.
2.2 Zaman Air BatuSuhu bumi menurun ke tahap membeku; lapisan ais di kutub. Empat tahap: Miosen, Pliosen, Pleistosen, Holosen. Teori Milankovitch.
2.3 Garis masaMiosen (23 juta tahun), Pliosen (5 juta tahun), Pleistosen (2.5 juta tahun), Holosen (10,000 tahun). Hidupan bermula 545 juta tahun dahulu.
2.4 Ciri-ciri Zaman Air Batu AkhirAras laut rendah, manusia nomad, bumi dilitupi salji, mamot berbulu, rumput dan tumbuhan renek, suhu terlalu sejuk.
2.5 PerubahanGlasier, paras laut berubah 100 m, tasik air tawar, binatang pupus, manusia keluar dari Afrika, iklim sederhana sejuk.
2.6 Asia TenggaraPentas Sunda (melebihi 3.2 juta km persegi) tenggelam; aras laut naik 100–120 m; terbentuk Selat Melaka, Teluk Siam, Laut Jawa; berkongsi bahasa Melayu.

Nilai, patriotisme dan iktibar

  • Bersyukur dengan ciptaan Tuhan.
  • Sedar untuk memelihara dan memulihara alam sekitar.
  • Diri dan keluarga: jaga kebersihan rumah, jimat elektrik dan air.
  • Negara: jaga kebersihan sungai, sekolah dan kemudahan awam; jangan membuang sampah merata-rata.