Sejarah nota, bab 7
Membina Kesejahteraan Negara
Buku teks Sejarah Tingkatan 5 KSSM, halaman 138–163
Matlamat bab ini
- Murid boleh menjelaskan maksud perpaduan kaum dan integrasi nasional serta latar belakang hubungan kaum (7.1)
- Murid boleh menghuraikan usaha memperkasakan perpaduan dan integrasi nasional dalam bidang politik, ekonomi dan sosial (7.1)
- Murid boleh menerangkan Dasar Pendidikan Kebangsaan, iaitu Laporan Rahman Talib, Kajian Aminuddin Baki, Laporan Jawatankuasa Kabinet, Falsafah Pendidikan Kebangsaan dan Akta Pendidikan 1996 (7.2)
- Murid boleh menjelaskan usaha memartabatkan bahasa Melayu sebagai bahasa ilmu dan bahasa perpaduan (7.3)
- Murid boleh menghuraikan prinsip utama, matlamat dan agensi pelaksana Dasar Kebudayaan Kebangsaan (7.4)
- Murid boleh menjelaskan peranan sukan sebagai alat perpaduan (7.5)
- Murid boleh menghuraikan matlamat dan lima prinsip Rukun Negara sebagai tonggak kesejahteraan negara (7.6)
Bab ini menerangkan bagaimana perpaduan kaum dan integrasi nasional dibina melalui pendidikan, bahasa, kebudayaan, sukan dan Rukun Negara.
7.1Perpaduan dan integrasi nasional
| Konsep | Maksud |
|---|---|
| Perpaduan kaum | Keadaan rakyat pelbagai etnik, agama dan wilayah hidup aman dalam masyarakat yang bersatu, dengan komitmen penuh kepada identiti kebangsaan berlandaskan Perlembagaan Persekutuan dan Rukun Negara. |
| Integrasi nasional | Proses dinamik yang merapatkan hubungan masyarakat antara negeri dengan wilayah bagi membentuk satu bangsa. |
Perpaduan ialah keadaan; integrasi ialah proses. Kedua-duanya berteraskan Perlembagaan Persekutuan dan Rukun Negara.
Punca masalah hubungan kaum (zaman British)
| Faktor | Kesan |
|---|---|
| Pentadbiran | Pekerja dibawa masuk untuk perlombongan, perladangan dan perniagaan; bumiputera kekal di luar bandar dengan ekonomi tradisional. Hubungan kaum renggang dan berterusan hingga peristiwa 13 Mei 1969. |
| Kegiatan ekonomi dan petempatan | Bijih timah dan getah; kaum terpisah di kawasan lombong, bandar, estet dan kampung; kurang interaksi dan jurang ekonomi. |
| Sistem pendidikan | Sekolah vernakular Melayu, Cina, India dan Inggeris; perbezaan pemikiran antara kaum. |
| Fahaman politik | Parti politik berasaskan kaum memperjuangkan isu bahasa, budaya, pendidikan dan ekonomi kaum masing-masing. |
Usaha memperkasakan perpaduan
| Bidang | Langkah utama |
|---|---|
| Politik | Jabatan Perpaduan Negara (draf Rukun Negara); Majlis Muhibah Negara (18 Julai 1969); Majlis Perundingan Negara (29 Januari 1970); gabungan parti pelbagai kaum (Perikatan 1954, Barisan Nasional 1 Januari 1973); penyelarasan perkhidmatan awam. |
| Ekonomi | Rancangan Lima Tahun, DEB dan DPN; pembangunan tanah dan luar bandar; Zon Perindustrian Bebas (Bayan Lepas, Pasir Gudang, Pelabuhan Klang); migrasi luar bandar ke bandar; pembangunan wilayah termasuk Sabah dan Sarawak. |
| Sosial | Akta Pendidikan 1996; bahasa Melayu (Akta Bahasa Kebangsaan, UKM, DBP); kebudayaan kebangsaan; sukan; Rukun Negara. |
Jangan tertukar: Perikatan ditubuhkan 1954 (untuk pilihan raya 1955); Barisan Nasional ditubuhkan 1 Januari 1973 sebagai pengganti.
Bezakan perpaduan kaum dengan integrasi nasional.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Perpaduan kaum ialah keadaan rakyat pelbagai etnik hidup aman dan bersatu. Integrasi nasional ialah proses dinamik merapatkan hubungan antara negeri dan wilayah untuk membentuk satu bangsa.
7.2Dasar Pendidikan Kebangsaan
Matlamat: menyatupadukan rakyat dan menyediakan tenaga kerja mahir pelbagai kaum.
Dasar ini dibentuk melalui Penyata Razak 1956 (Penyata Jawatankuasa Pelajaran 1956) dan dimaktubkan dalam Ordinan Pelajaran 1957.
| Dokumen | Perkara penting |
|---|---|
| Laporan Rahman Talib (1960) | Menyemak Penyata 1956; asas Akta Pelajaran 1961. Bahasa Melayu bahasa pengantar semua peringkat; kurikulum sama berorientasikan negara; mata pelajaran Sejarah ditekankan; Tatarakyat diwajibkan. |
| Kajian Aminuddin Baki | Sekolah aneka jurusan; kursus kemahiran; sekolah kebangsaan menggabungkan semua kaum. |
| Laporan Jawatankuasa Kabinet (ditubuhkan 1974, diumumkan 1979) | Bahasa Melayu mata pelajaran wajib peperiksaan awam; Pendidikan Islam dan Moral; kokurikulum semua kaum. Menghasilkan KBSR (1982) dan KBSM (1989). |
| Falsafah Pendidikan Kebangsaan | Digubal 1988 sebagai Falsafah Pendidikan Negara, ditukar nama 1996. Insan seimbang dari segi intelek, rohani, emosi dan jasmani. |
| Akta Pendidikan 1996 | Bahasa kebangsaan bahasa pengantar utama dan mata pelajaran wajib; institusi swasta wajib mengajar bahasa kebangsaan, Pengajian Malaysia serta Pendidikan Islam atau Moral. |
Ringkasan daripada buku teks, ms. 144–147.
KBSR 1982 (rendah), KBSM 1989 (menengah), KSSM mula Tingkatan 1 pada 2017, KSSR Tahun 1 pada 2011.
Nyatakan dua cadangan Laporan Rahman Talib.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Bahasa Melayu sebagai bahasa pengantar semua peringkat; kurikulum yang sama untuk semua sekolah; penekanan mata pelajaran Sejarah; mewajibkan Tatarakyat.
7.3Bahasa Melayu sebagai bahasa ilmu dan bahasa perpaduan
| Langkah | Fakta |
|---|---|
| Akta Bahasa Kebangsaan | 1967 (Akta 32), di bawah Perkara 152; dikuatkuasakan 1 Julai 1971. Bahasa Melayu digunakan sepenuhnya di mahkamah pada 1990. |
| Sistem pendidikan | Sekolah menengah kebangsaan berpengantar bahasa Melayu (Sekolah Alam Shah, Sekolah Seri Puteri, Kolej Sultan Abdul Halim); guru terlatih ditambah. |
| UKM | Ditubuhkan 18 Mei 1970; universiti awam pertama berpengantar bahasa Melayu. IBKKM 1 Disember 1972, menjadi ATMA 1992. |
| DBP | Ditubuhkan 22 Jun 1956 di Johor Bahru (hasil Kongres Bahasa dan Persuratan Melayu Ketiga); pengarah pertama Ungku Abdul Aziz. Slogan “Bahasa Jiwa Bangsa” 1960. |
Bahasa ilmu = bahasa perantara ilmu hingga peringkat tinggi. Bahasa rasmi = bahasa pentadbiran, pendidikan, perdagangan dan kehakiman.
Apakah peranan DBP?
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Mengembangkan bahasa dan sastera Melayu melalui penerbitan buku dan majalah, seminar, bengkel, serta Minggu dan Bulan Bahasa Kebangsaan.
7.4Dasar Kebudayaan Kebangsaan
Digubal dalam Kongres Kebudayaan Kebangsaan 1971, dirasmikan oleh Tun Abdul Razak Hussein di Universiti Malaya, dan dianjurkan oleh Kementerian Kebudayaan, Belia dan Sukan.
Tiga prinsip
1. Berteraskan kebudayaan rakyat asal rantau Melayu
2. Unsur kebudayaan lain yang sesuai diterima
3. Islam unsur penting
1. Berteraskan kebudayaan rakyat asal rantau Melayu
2. Unsur kebudayaan lain yang sesuai diterima
3. Islam unsur penting
Tiga matlamat
1. Mengukuhkan perpaduan melalui kebudayaan
2. Memelihara keperibadian kebangsaan
3. Memperkaya kualiti hidup kemanusiaan dan kerohanian seimbang dengan pembangunan sosioekonomi
1. Mengukuhkan perpaduan melalui kebudayaan
2. Memelihara keperibadian kebangsaan
3. Memperkaya kualiti hidup kemanusiaan dan kerohanian seimbang dengan pembangunan sosioekonomi
Agensi: Kementerian Pelancongan, Seni dan Budaya, Jabatan Kesenian dan Kebudayaan Negara, Majlis Kebudayaan Negeri, Istana Budaya, ASWARA. Program: Citrawarna Malaysia (sejak 1999).
Nyatakan tiga prinsip Dasar Kebudayaan Kebangsaan.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Berteraskan kebudayaan rakyat asal rantau Melayu; unsur kebudayaan lain yang sesuai diterima; Islam menjadi unsur penting.
7.5Sukan sebagai alat perpaduan
| Bentuk | Contoh |
|---|---|
| Melalui pendidikan | Dasar 1 Murid 1 Sukan, RIMUP, kejohanan olahraga sekolah, rumah sukan |
| Pertandingan dalam negara | MASUM (1974), SUKMA (dwitahunan; pertama 19-26 April 1986, KL, 3849 atlet) |
| Penganjuran antarabangsa | Hoki Piala Dunia, Sukan Komanwel, Piala Thomas, Sukan SEA, Formula 1, Le Tour de Langkawi |
| Kejayaan bersama | Piala Thomas 1967 (menewaskan Indonesia 6-3), Olimpik Moscow 1980 (layak, menewaskan Korea Selatan 2-1), Piala Thomas 1992 |
| “Malaysia Boleh” | Slogan patriotisme; asalnya untuk kempen Piala Thomas dan Uber 1992 |
Kejayaan sukan juga bergantung kepada organisasi (Kementerian Belia dan Sukan, Majlis Sukan Negara, Majlis Olimpik Malaysia) dan kepimpinan berwibawa.
7.6Rukun Negara
Rukun Negara ialah ideologi negara, dibentuk selepas 13 Mei 1969. Dirangka oleh Majlis Perundingan Negara (MAPEN), dibentuk MAGERAN pada 29 Januari 1970, diisytiharkan oleh Yang di-Pertuan Agong IV pada 31 Ogos 1970.
| Lima matlamat | Lima prinsip |
|---|---|
| Negara bersatu; masyarakat demokratik; masyarakat adil; masyarakat liberal; masyarakat progresif | 1. Kepercayaan kepada Tuhan 2. Kesetiaan kepada Raja dan Negara 3. Keluhuran Perlembagaan 4. Kedaulatan Undang-undang 5. Kesopanan dan Kesusilaan |
Makna ringkas setiap matlamat
Negara bersatusemua menganggap diri rakyat Malaysia tanpa mengira keturunan atau kepercayaan
Masyarakat demokratikcara hidup demokratik melalui parlimen; kepentingan negara diutamakan
Masyarakat adilpeluang sama menikmati kekayaan negara; pihak yang lemah dibantu
Masyarakat liberalbebas mengamalkan agama, adat dan budaya, sesuai dengan kepentingan perpaduan
Masyarakat progresifmaju mengikut sains dan teknologi sambil mengamalkan nilai ketuhanan
Ringkasan daripada buku teks, ms. 157–159.
Prinsip pertama ialah kepercayaan kepada Tuhan, bukan agama tertentu: Islam agama rasmi, agama lain diamalkan dengan aman.
Raja ialah simbol penyatuan rakyat berbilang kaum (prinsip 2); Perlembagaan memberi perlindungan dan hak kepada setiap anggota masyarakat (prinsip 3).
Prinsip Rukun Negara yang manakah menuntut rakyat menghormati dan menyokong penguatkuasaan undang-undang?
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
Kedaulatan Undang-undang.
Rumusan
| Subtopik | Perkara mesti ingat |
|---|---|
| 7.1 | Perpaduan = keadaan; integrasi = proses; usaha politik, ekonomi, sosial |
| 7.2 | Penyata Razak 1956, Rahman Talib 1960, Aminuddin Baki, Kabinet 1979, FPK, Akta Pendidikan 1996 |
| 7.3 | Akta Bahasa Kebangsaan 1967, UKM 1970, DBP 1956 |
| 7.4 | Kongres 1971; tiga prinsip, tiga matlamat |
| 7.5 | MASUM, SUKMA, Malaysia Boleh, Piala Thomas |
| 7.6 | 31 Ogos 1970; lima matlamat, lima prinsip |