Panduan kerja lapangan
Matlamat bab ini
- Murid boleh memilih isu atau tajuk kerja lapangan berdasarkan tema dalam DSKP yang telah dipelajari (12.1)
- Murid boleh menentukan objektif kerja lapangan dengan menggunakan kata kerja yang sesuai (12.2)
- Murid boleh menentukan kaedah kerja lapangan, iaitu pemerhatian, temu bual, soal selidik dan rujukan (12.3)
- Murid boleh merekod, mengumpul dan menganalisis data atau maklumat serta membentangkannya dalam jadual dan rajah (12.4)
- Murid boleh merumus dan membuat pelaporan kerja lapangan mengikut format yang ditetapkan (12.5)
Kerja lapangan ialah kajian di lapangan yang menggunakan pengetahuan dan kemahiran geografi yang dipelajari di dalam bilik darjah. Lima langkah utamanya ialah: memilih tajuk, menentukan objektif, menentukan kaedah, merekod dan menganalisis data, serta merumus dan melapor.
| Langkah | Perkara utama |
|---|---|
| 12.1 Memilih isu atau tajuk | Berdasarkan tema DSKP, boleh dikaji dan praktikal, kawasan kajian yang sesuai |
| 12.2 Menentukan objektif | Boleh diukur, lengkap dan ringkas; dimulakan dengan kata kerja |
| 12.3 Menentukan kaedah | Pemerhatian, temu bual, soal selidik, rujukan |
| 12.4 Merekod dan menganalisis data | Jadual, graf, carta pai dan peta pemikiran |
| 12.5 Merumus dan melapor | Menulis laporan mengikut format yang ditetapkan |
12.1Memilih isu atau tajuk kerja lapangan
Kriteria pemilihan isu atau tajuk
- Berdasarkan idea baharu.
- Tajuk yang dipilih difahami dengan jelas.
- Elakkan masalah atau isu yang terlalu umum.
- Data mudah diperoleh dalam kajian lapangan yang dibuat.
Langkah memilih tajuk
- Kenal pasti isu atau tajuk yang merangkumi kurikulum Geografi yang dipelajari.
- Kenal pasti kepentingan isu atau tajuk itu.
- Pastikan isu atau tajuk itu boleh dikaji dan praktikal untuk mendapatkan data atau maklumat.
- Tentukan kawasan kerja lapangan yang paling sesuai.
Contoh
Tajuk "Pencemaran alam sekitar di seluruh dunia" terlalu umum dan datanya sukar diperoleh. Tajuk "Masalah pelancongan di Presint 6, Putrajaya" lebih khusus: kawasannya jelas dan data boleh dikutip daripada pelancong.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
12.2Menentukan objektif kerja lapangan
| Kata kerja | Maksud |
|---|---|
| Mengenal pasti | Mengetahui sehingga dapat menyatakan dengan pasti |
| Menghuraikan | Memberi keterangan atau penjelasan tentang sesuatu hal |
| Membandingkan | Melihat dua perkara atau lebih untuk mengetahui persamaan dan perbezaan |
| Mencadangkan | Mengemukakan buah fikiran atau usul tentang sesuatu perkara |
| Menjelaskan | Menerangkan secara lanjut sehingga jelas |
| Menentukan | Membuat kesimpulan atau keputusan daripada sesuatu perkara |
| Menganalisis | Menentukan masalah serta cara menyelesaikannya |
| Menilai | Membuat pentaksiran tentang sesuatu perkara |
| Mengkaji | Menyelidik dan memeriksa sesuatu perkara dengan teliti |
Contoh objektif (tajuk: masalah pelancongan di Presint 6)
- Mengenal pasti masalah pelancongan di Presint 6.
- Mencadangkan langkah menangani masalah pelancongan di Presint 6.
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
12.3Menentukan kaedah kerja lapangan
Data dan maklumat dikumpul melalui pemerhatian, temu bual, soal selidik dan rujukan. Kaedah yang dipilih mesti sesuai dengan tajuk dan jenis data yang diperlukan.
| Kaedah | Ciri utama | Perkara yang perlu diberi perhatian |
|---|---|---|
| Pemerhatian | Mengumpul data dengan mengamati sesuatu yang dikaji; maklumat diperoleh secara langsung; melihat perkaitan antara ciri fizikal dengan ciri budaya | Sistematik dan berfokus; hasil direkod; guna kamera atau perakam |
| Temu bual | Melibatkan pengkaji dan responden; maklumat diperoleh secara lisan | Jelaskan maksud soalan dan kajian; senaraikan soalan; guna alat perakam |
| Soal selidik | Menyediakan borang soal selidik; soalan merangkumi seluruh objektif | Soalan ringkas, mudah difahami dan jelas; data dianalisis untuk mendapatkan maklumat |
| Rujukan | Merujuk buku teks, buku rujukan, akhbar, majalah ilmiah, jurnal, Internet, orang sumber, agensi kerajaan dan swasta | Nyatakan sumber rujukan dalam laporan |
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
12.4Merekod, mengumpul dan menganalisis data atau maklumat
Data yang dikumpul dianalisis, kemudian dipersembahkan dalam bentuk jadual, rajah (graf bar, carta pai) atau peta pemikiran yang sesuai.
| Masalah pelancongan di Presint 6 | Bilangan responden | Peratus |
|---|---|---|
| Tiada pengangkutan awam | 9 | 60% |
| Tiada gerai jualan | 4 | 27% |
| Tiada parkir | 2 | 13% |
| Jumlah | 15 | 100% |
Data: Jadual 12.1, buku teks Geografi Tingkatan 3, ms. 195 (sumber: soal selidik). Lajur peratus dikira semula.
Mengira peratus untuk carta pai
Peratus = bilangan responden ÷ jumlah responden × 100.
Tiada pengangkutan awam: 9 ÷ 15 × 100 = 60%
Tiada gerai jualan: 4 ÷ 15 × 100 = 26.7%, dibundarkan kepada 27%
Tiada parkir: 2 ÷ 15 × 100 = 13.3%, dibundarkan kepada 13%
Tunjuk jawapanSembunyi jawapan
12.5Merumus dan membuat pelaporan tentang kerja lapangan
Rumusan dibuat berdasarkan data atau maklumat yang diperoleh. Pelaporan mengikut format yang ditetapkan. Penulisan laporan dijalankan di dalam bilik darjah pada waktu PdP.
| Bil. | Kandungan laporan |
|---|---|
| 1 | Penghargaan |
| 2 | Pendahuluan |
| 3 | Objektif kerja lapangan |
| 4 | Kawasan kerja lapangan |
| 5 | Kaedah kerja lapangan |
| 6 | Hasil kerja lapangan |
| 7 | Rumusan |
| 8 | Rujukan |
| 9 | Lampiran |
Format: Jadual 12.2, buku teks Geografi Tingkatan 3, ms. 196.
Kriteria dan proses kerja murid
Jadual kerja
Pengagihan kerja
Objektif kajian
Penentuan kaedah kajian
Mengumpul maklumat daripada pelbagai sumber menggunakan kaedah yang sesuai
Grafik
Tafsiran konsep
Isi utama, huraian atau contoh
Surat dan dokumen sokongan
| Dokumen | Tujuan |
|---|---|
| Surat makluman kepada ibu bapa/penjaga | Memaklumkan bahawa murid akan menjalankan kerja lapangan, hasilnya sebahagian daripada pentaksiran sekolah, dan dijalankan di luar waktu persekolahan. Ibu bapa mengisi keratan jawapan untuk membenarkan atau tidak membenarkan. |
| Surat makluman akuan diri murid | Dibawa oleh murid untuk memperkenalkan dirinya kepada pihak yang ditemui dan memohon kerjasama mereka memberi maklumat. |
| Surat perakuan keaslian kajian | Murid mengaku laporan ialah hasil kerja sendiri kecuali petikan, grafik, gambar dan rajah yang dinyatakan sumbernya. |